Ptačí potápěč
Sem vložte podnadpis
Na horských potocích v okolí Rožnova i na řece Bečvě můžeme spatřit v této době jednoho z ptačích druhů, který na sebe upozorní typickým rychlým akrobatickým letem nízko nad vodní hladinou a pískotem připomínajícím tóny flétny nebo cvrlikání. Říká se mu skorec vodní (cinclus cinclus).
Na procházkách přírodou na sebe skorec upozorní svým zavalitějším tělem, hnědočerným kabátkem a čistě bílou náprsenkou. Právě podle ní skorce můžeme rozpoznat i na větší vzdálenost, jak se pohupuje na kamenech uprostřed řeky či potoka a neváhá se často i přes veliké mrazy ponořit do studeného proudu. Patří k několika málo pěvcům, kteří se ve vodě pomocí svých silných křídel pohybují a na dně hledají drobné živočichy k snědku - larvy chrostíků, červy i drobné rybky. Pod vodou vydrží i několik vteřin a zobákem dokáže obracet kamínky, potom se znovu vynoří a své pokusy za potravou opakuje. V zimě i jiném ročním období se pohybuje často po celé délce toku a tak ho můžeme zahlédnout jak v rychlosti létá nad vodní hladinou sem a tam.
V zimě se členové ČSOP Radhošť věnují mapování skorce vodního a zjišťováním jeho početnosti na řece Bečvě i okolí a také jeho odchytem. Na šířku vodního toku rozvineme ornitologickou síť a skorec, který letí rychle a nízko se často do ní chytí. Odchytem a kroužkováním skorců zjišťujeme nejenom údaje o stáří jedinců, ale také údaje o velikosti populace, která zde žije.
Skorec vodní je v naší přírodě ohrožován zejména znečišťováním vodních toků a také tuhou zimou, kdy nenajde dostatek potravy.
Krásná a jedinečná je příroda Rožnova pod Radhoštěm. Máme povinnost ji chránit pro budoucí generace.
Michal Šulgan
pedagog volného času a předseda ZO ČSOP Radhošť
FOTO: Michal Šulgan