AKTUALITY

  Co se u nás děje...

Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) patří mezi nejrychleji ubývající ptačí druhy naší krajiny. Mezi lety 1973-77 a 1985-89 došlo ke snížení početnosti celé populace čejek v ČR v rozsahu 20-50 %. V roce 1989 se u nás odhadovalo 20 000-40 000 párů, ale do příštího mapování v letech 2001-2003 došlo k dalšímu výraznému poklesu zhruba o 70 %...

PTAČÍ KVÍZY

23.12.2022

Milí přátelé přírody, i v těchto svátečních dnech si můžete zahrát s rodinou kvízy, které Vám přiblíží život našich ptáků...

Milí příznivci Ptačí hodinky, milí členové, Štědrý den je takřka za dveřmi a my vám přejeme, abyste ho prožili v klidu s rodinou a hlavně ve zdraví. Nezapomeňte nasypat ptákům do krmítka něco moc dobrého.

" Gdo sa býl jednúc na Valachoch podívať, nemože nigdá zapomenut na túto krajinu, kerú matička příroda dovédla tak šikovno vyokrášliť a vracá sa tam velice rád znova. Šak je aj na co sa podívať..."

Milí příznivci krmítek,sezóna plných krmítek se pomalu blíží a spolu s ptáky na vás máme velkou prosbu. Přikrmujte zodpovědně! Z hlediska člověka je plné krmítko úžasná věc - ptáky nám přiláká na dosah, můžeme je krásně pozorovat, máme skvělý pocit, že ptákům pomáháme. Je to ale tak? Mají z přikrmování užitek všechny druhy?

Podzimní rána jsou v Rožnově pod Radhoštěm kouzelná. Jdu jen tak na procházku pro snídani a čerstvý tisk. Cestou mě už v ulici doprovází skorec vodní, předvádí své rychlé letecké umění a neváhá se ponořit do ledové vody, aby měl po ránu taky něco k snědku.

Žijeme ve světě neustálých a čím dál výraznějších změn. Jak se s těmito změnami vyrovnávají ptáci? Právě na to se pokusíme najít odpověď během Ornitologické konference ČSO Ptáci a svět v pohybu. Srdečně zveme všechny zájemce o ptáky do Mikulova!

V podvečer na prvního máje v mé sluncem zalité zahradě vykvetla trnka obecná (Prunus spinosa L.). Na první pohled tento trnitý, velmi nenáročný i odolný keř poznáme podle nepravidelného větvení výhonů a také jistého "obrazu" divokosti. Patří totiž mezi náš původní druh, který se často vysazoval v remízkách mezi poli a také i jako větrolamy. Jelikož...