AKTUALITY
Co se u nás děje...

V listnatých lesích Beskyd můžeme pod listím, kameny nebo na vyhřátých místech zalitých sluncem objevit slepýše křehkého (Anguis fragilis).

V těchto letních dnech můžete na své zahradě najít spoustu zajímavých živočichů, kteří jsou běžnému pozorovateli přírody skryti.

Příroda Beskyd se mění podle ročních období, mění se podle počasí a mění se ve dne i v noci. Každý z mnoha druhů živočichů vyhledává pro svůj odpočinek nebo aktivitu jiný čas. Vydejme se spolu za zvuky noční přírody, která nám poodhalí tajemství, kdo se za nimi ukrývá.

Na rozkvetlých květnatých loukách v Rožnově a okolí můžeme v této době najít nejvzácnější rostliny naší přírody - orchideje. Z koberců kopretin, zvonků a kohoutků našim očím neuniknou výrazné fialové květy Vstavačů mužských (Orchis mascula) a Prstnatců májových (Dactylorhiza majalis).

V zahradách, na loukách a pastvinách můžeme spatřit poletovat jednoho z našich běžných druhů motýlů. Na křídlech má kulatá duhová "očka" a podle toho také dostal svůj název.

Ve sváteční den 8. května 2019 proběhla na NS Hradisko po delší době tradiční a obnovená akce Vítání ptačího zpěvu.

V Beskydech začalo pravé jaro. Lesy se duhově zbarvily prvosenkami, sasankami, křivatci, dymnivkami, rozrazily a devětsily.

Od pátku 26.4. do pondělí 29.4.2019 totiž probíhá soutěž mezi 162 městy celého světa o co největší počet pozorovaných druhů.

Vycházka do jarní přírody spojená s poznáváním ptáků podle jejich hlasu i vzhledu, odchytem i kroužkováním, ukázkou hlasových nahrávek ptáků a povídáním o jejich životě.

Jdu si jen tak po živé zahradě, sednu si na starý pařez lísky, kterou jsem loni pořezal. Nadechnu se do plných plic a užívám prvních jarních doteků přírody. Při chladném vánku se zdá, že se ještě vše probouzí, ale opak je pravdou.