PŘÍRODNÍ ZAHRADY

Živá příroda za dveřmi

Máte doma zahradu a chcete ji přiblížit co nejvíce přírodě a instalovat přírodní prvky pro různé druhy živočichů, kteří zahrady obývají ? Tak právě tomu se v této rubrice budeme věnovat. Zabýváme se tvorbou přírodních zahrad a jejich prvků - hmyzí hotely, ježkovníky, čmelákovníky apod. 

PRVKY PŘÍRODNÍCH ZAHRAD

PTAČÍ PÍTKO

Ptáci potřebují k životu nejen potravu, ale i vodu. Nepohrdnou ani osvěžující koupelí. Stačí mělká prohlubeň, do které doplňujeme čerstvou vodu. Každé napajedlo by mělo mít bezpečné okraje, aby se pro živočichy nestalo pastí a okolí by mělo být přehledné, aby se v něm nemohla skrýt číhající kočka. Pokud ptáci nemají dostatek vody, hasí žízeň oštipováním rašících pupenů a později šťavnatým ovocem. 

                                         Pítko pro ptačí návštěvníky umístěné v krmítku

HMYZÍ HOTEL

Někdy pro užitečný hmyz na zahradě stačí opravdu málo. Vyvrtejte do kusu dřeva díry a jen čekejte, jak je osídlí různé druhy hmyzu např. drvodělky. Pokud chcete pro hmyz vytvořit hotel, použijte navrtanou cihlu, slámu, šišky a další přírodní materiál.

                                                    Hmyzí hotel z dílny ČSOP Radhošť

Motýli

Zaujmou nás svou krásou, ale jsou i dobří opylovači rostlin. Za chladného a vlhkého počasí rádi někam zalezou. K tomu by jim měl sloužit motýlí domeček. Najdete ho i v našem "hotelu". Stačí jim do něho vložit několik větví a hromádku suchého listí.

Babočka kopřivová (Aglais urticae)
Babočka kopřivová (Aglais urticae)

Slunéčka sedmitečná

Za svůj život, který trvá asi rok (z toho asi 2 měsíce trvá vývoj od vajíčka do dospělce) zkonzumuje až 4000 mšic. V zimě je objevíme ve spárách oken, schovají se do listí nebo pod kůru stromů. V našem "hotelu" je domeček pro slunéčka vyložený suchou kůrou.

Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata)
Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata)

Čmeláci

V chladných dnech jsou mezi prvními opylovači na naší zahradě. Citliví jsou na dostatek kvetoucích živných rostlin. 

Čmelák zemní (Bombus terrestris) na kvetoucích rostlinách
Čmelák zemní (Bombus terrestris) na kvetoucích rostlinách

Domeček v našem "hotelu" má jeden vletový otvor, dlouhou chodbu a oddělenou místnost, kterou můžeme vyplnit krejčovskou nebo dřevní vatou, surovou vlnou, suchým mechem, trochou sena a suchého listí a nebo tam umístíme celé myší hnízdo.

                            Čmelín z ČSOP Buchlovice s naším motivem čmeláka zemního

Zlatoočka

Jsou největším konzumentem mšic. V oblibě mají taky housenky, larvy much, červce či svilušky. V našem "hotelu" mají domeček s lamelami vystlaný suchou trávou.

Škvoři

Jsou aktivní hlavně v noci. Vyhledávají tmavé úkryty. Konzumují mšice, vlnatky, svilušky a další pomalu lezoucí hmyz a jeho vajíčka. Obrácené květináče se suchou trávou v našem "hotelu" slouží právě škvorům. Na zahradě jej umístěte těsně u stromu, aby to škvoři neměli složité na strom vylézt.

Včelky samotářky

Čalounice, zednice, maltářky, drvodělky, hrnčířky, ploskočelky nebo pilorožky. Tyto a další druhy včelek samotářek brzo ráno startují k opylování rostlin a stromů. Za den navštíví i více než 6000 květů tj. 10x více než včely medonosné. Na jaře jsou mezi prvními, kteří v zahradě opylují květy stromů. Proto je důležité, aby v zimě měli možnost v obsazené komůrce přezimovat. V našem "hotelu" jim slouží svazky dutých stonků rostlin nebo navrtané otvory v tvrdém dřevě. Do trubiček nebo vyvrtaných otvorů nakladou vyjíčka, svým potomkům nanosí pyl, který pak pojídají vylihlé larvičky. A otvor "zazdí".

Je možné, že v našem "hotelu" objevíme i jiné druhy hmyzu, které tu najdou svůj dočasný domov nebo v něm jako hotelu jenom přespí.

A pár rad na závěr:

Příbytky pro hmyz vyvěšujeme nejlépe na jižních stěnách tak, aby byly chráněny proti dešti a větru. Otvory nečistíme - některé druhy se vyvíjejí přes celý rok. Pletivo slouží k ochraně hmyzích návštěvníků před ptáky a jinými predátory. Rozpadající se dřevo může posloužit na zahradě střevlíkům, kteří požírají vajíčka slimáků - španělů.

MOTÝLÍ DŮM

Za chladného a vlhkého počasí motýli rádi někam zalezou. K tomu by jim měl sloužit motýlí domeček. Stačí jim do něho vložit několik větví a hromádku suchého listí. 

                                                  Motýlí domeček a pítko "U Šulganů"

                                      Hmyzí a motýlí "bufet" s houbou s cukrovou vodou

Motýli na naší zahradě

Když jsme naší přírodní zahradu zakládali, všimli jsme si, že se u nás střídají různé druhy motýlů. Jsou ozdobou zahrady, ale i zdatní opylovači rostlin. Jak je ale v zahradě udržet?

Prvně jsme hledali vhodné stanoviště pro vytvoření "motýlí zahrádky". Umístili jsme ji na slunném místě předzahrádky. Vysadili jsme zde rostliny bohaté na nektar a napadlo nás ponechat při sečení některé rostliny, které zde rostou přirozeně na svém místě a přichystat motýlům pestřejší nabídku. Vysadili jsme zde levandule, šalvěj, mateřídoušku, tymián, třapatku, ostropestřec, trs kopretin, pupalku, měsíček. Přirozeně je zde rozšířená na více místech dobromysl, štětka, kopřiva, divizna, jetel, nebo řepík. Pak nám ale došlo, že musíme myslet i na housenky a jim přichystat hostinu - druhy rostlin, kterým říkáme "živné rostliny". Tyto rostliny není třeba vysazovat. Jsou běžně na zahradě, jenom je neposekat a ponechat alespoň kousek neposečeného trávníku, aby mohli motýli dokončit svůj vývojový cyklus. Je to například kopřiva, bodláky, řeřišnice nebo toten (krvavec).

Uvedu několik druhů motýlů, které jsme na naší zahradě pozorovali.

Babočka paví oko (Inachis io)

Živnou rostlinou je hlavně kopřiva, ale i chmel nebo ostružina. Náš nejběžnější druh motýla, který je schopen dálkových migrací.

Babočka kopřivová (Aglais urticae)

Živnou rostlinou je kopřiva. Pro ptáky je nepoživatelná. Housenky nejprve žijí spolu v hnízdech. Obvykle má dvě generace. Přezimuje na chráněných místech. Patří mezi naše první jarní motýly.

Babočka admirál (Vanesa atalanta)

Živnou rostlinou je kopřiva. Miluje rovněž spadlé a hnijící ovoce. Na jaře k nám přilétá ze Středomoří.

Babočka bodláková (Vanessa cardui)

Zivnými rostlinami pro housenky jsou kopřiva nebo květy bodláků. Miluje rovněž spadlé a hnijící ovoce. Je výborným letcem. Přilétá k nám až ze severní Afriky.

Babočka bílé C (Polygonia c-album)

Živnými rostlinami pro housenky jsou kopřiva, chmel, jilm, líska a další opadavé stromy. Lze je nalézt i na rybízu a angreštu. Na rubu zadního křídla je bílá nebo žlutobílá skvrna tvarem připomínající písmeno C.

Babočka osiková (Nymphalis antiopa, tzv. "Černopláštník")

Živnými rostlinami pro housenky jsou listy břízy, osiky, jívy, jilmu, vrby nebo topolu. Patří k našim prvním jarním motýlům.

Žluťásek řešetlákový (Gonepteryx rhamni)

Živnými rostlinami pro housenky jsou řešetlák počistivý nebo krušina olšová. Dožívá se věku 10 až 11 měsíců, což jej řadí k našim nejdéle žijícím motýlům. V zimě mění telní tekutinu na nemrznoucí. Přezimuje v listí. Na jaře první motýl na naší zahradě.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon)

Živnými rostlinami pro housenky jsou mrkev, fenyklu, bedrník, kopr, kmín a petržel.

V ČR patří mezi zákonem chráněné - ohrožené druhy živočichů.

Modrásek jehlicový (Polyommatus icarus)

Živnými rostlinami pro housenky je mateřídouška, štírovník růžkatý nebo celá řada bobovitých rostlin. Je českým nejběžnějším modráskem.

Okáč poháňkový (Coenonympha pamphilus)

Živnými rostlinami pro housenky jsou luční trávy jako kostřava červená, lipnice luční nebo psineček obecný a rozkladitý aj. Pozoruhodná je variabilita párovacích strategií. Modelový druh pro etology.

Bělásek řeřichový (Anthocharis cardamines)

Živnými rostlinami pro housenky patří česnáček lékařský a řeřišnice luční, hořčice polní, kokoška pastuší tobolka nebo penízek rolní.

Do motýlí zahrádky patří motýlí domeček, pítko s kameny a pár kamenů, které se zahřejí a slouží motýlům jako vyhřátá přistávací plocha. Kameny "vylepší" i mikroklima stanoviště.

Součástí naší zahrádky je i "motýlí domeček", který může sloužit motýlům k úkrytu před zimou nebo deštěm. Na domeček jsem namaloval motýle, které jsou oblíbené u mých vnoučat. Chybí mi ještě domalovat babočku kopřivovou pro pátého vnuka. U dětí jsou motýle velmi oblíbené. Přes jejich krásu ovlivňujeme jejich vztah k přírodě samé. I tom to je.

FOTOGALERIE MOTÝLŮ Z ŽIVÉ ZAHRADY "U ŠULGANŮ"

BUDKA PRO NETOPÝRY

Netopýr je velice vítaným hostem přírodních zahrad. Jako poděkování vám pak po nocích bude na zahradě lovit komáry a další obtížný hmyz.

PTAČÍ BUDKY

KAMENNÉ ZÍDKY

ŠKVOŘÍ DOMEČEK

ZAHRADNÍ JEZÍRKO

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

KOMPOST

Tradiční kompostér ze dřeva, kde dochází mezerami k provzdušnění bilologického materiálu a tak k lepšímu a rychlejšímu procesu kompostování.

Biologicky rozložitelný odpad (bioodpad) je jediný druh odpadu, který můžeme sami s pomocí matičky přírody "zrecyklovat" a přeměnit ho na kvalitní a organické hnojivo, kompost. Kompostování je totiž přirozený proces rozpadu biologického materiálu. Působí na něj půdní organismy a vzniká humus, tmavě hnědá, drobivá hmota, která skvěle rostlinkám poslouží jako zásobárna živin a minerálních látek. Dopřejte své zahradě humus a odvděčí se vám rychlým růstem, krásnými květy a bohatou úrodou.

Kompost je využitelný v každé zahradě, protože se hodí jakékoliv rostlince: potěší nejen zeleninu, ale i květiny, okrasné keře, ovocné stromy, a dokonce i váš trávník. Že to zní dobře? Pojďme se podívat, jak si domácí kompost můžete založit i vy! (zdroj informací : www.sonnentor.cz)

Hotový kompost připravený k použití na zahrádce. Je to nejlepší organické hnojivo bez přítomnosti chemických látek a pomáhá již tradičně k rychlému a bohatému růstu plodin.

                                            CO PATŘÍ NA KOMPOST ?

 zbytky zeleniny a ovoce (slupky, okrojky, zvadlé listy, ...)

                                               Čajové sáčky a vyluhovaný čaj sypaný

                             kávová sedlina (přiláká žížaly, které si na ní rády pochutnají)

vaječné skořápky

čerstvě posečenou trávu a spadané listí

                             popel ze dřevasláma, podestýlka vašeho býložravého mazlíčka

                         CO NEPATŘÍ NA KOMPOST ?

plasty, sklo, kovy či kameny

chemicky ošetřené materiály (barvy, laky)

sáčky z vysavače či jejich obsah, zbytky látek

kosti, odřezky masa a kůže (v kompostu není tak vysoká teplota, aby zničila původce chorob),

stolní oleje a tuky

popel z uhlí a z cigaret

exkrementy všežravých zvířat (u býložravých mazlíčků problém není).

Motýli mají rádi rozkvetlé levandulové zahrádky
Motýli mají rádi rozkvetlé levandulové zahrádky
Motýlí domeček s potravou
Motýlí domeček s potravou

FOTO Z PŘÍRODNÍCH ZAHRAD: Michal Šulgan, Vladimíra Šulganová, František Šulgan

TEXT: František Šulgan, Michal Šulgan

Více o přírodních zahradách najdete také na webu ekologického institutu VERONIKA BRNO. 

Mapu certifikovaných přírodních zahrad v ČR naleznete ZDE !

Program ŽIVÁ ZAHRADA - Český svaz ochránců přírody 

FOTO: Archiv ČSOP
FOTO: Archiv ČSOP