Zvířata na zimní zahradě

15.01.2020

Při pohledu na sněhovou nadílku na naší přírodní zahradě a teplotu pod -7 °C se zdá, jako by všichni tvorové spali nebo ze zahrady zmizeli. Každý, kdo se ale teple obleče a zkusí prozkoumat venkovní zákoutí svého domova, zjistí, kolik života se na ní skrývá. 

Mezi první návštěvníky, kteří se ještě před malou chvilkou krčili v hustých keřích, aby se tak chránili před chladem, patří po nasypání krmiva - ptáci. Jakmile se člověk trochu vzdálí, začínají na dřevěné krmítko doslova "nálety" za potravou. Sýkory koňadry, modřinky, vrabci, brhlíci, hýli i strakapoudi na tuhle chvilku čekali. Snaží se ukořistit semínka i ořechy a pořádně se zakulatit na další mrazivé dny. Ale přece tu, zdá se, někdo byl, při pohledu na stopy ve sněhu. Podle typických otisků zaoblených tlapek a špiček z drápků tu běhala veverka obecná. Její skok může být i 5 m dlouhý a za 2 či 3 sekundy překoná vzdálenost i 15 m, takže na tak malého tvora vyvine neuvěřitelnou rychlost. Je zajímavé, že i v zimě jim přes to, že si dělají jakousi "spíž" potravy na horší dny, můžeme vytvořit kryté místo s ořechy a ovocem a nikdy tím nepohrdnou. Kousek od stop veverky je spousta drobných stop ptáků s velkými výraznými a znatelnými otisky nožek kosů a drozdů. Sluneční paprsky ozařují konec zahrady a mezi mladou slivoní a třešní je stopní dráha nějakého většího tvora. Podle spočítaných 5-ti prstů s drápy je jasné, že jde o šelmu a jemný otisk po ocase nám napoví, že zde běžela kuna lesní. Pro hospodáře může být kuna užitečná zejména v tom, že jako kočka loví myši a to i v zimě. Potíž je ale v tom, že tato lasicovitá šelma může dělat i starosti a to, že ráda útočí na drůbež a navštěvuje další půdní prostory, kde se i přes nevraživost lidí, zabydluje. Za potravu má také již zmiňovanou veverku a v přírodě se dožívá až 15 let. Přesto se kuny z dnešní přírody také pomalu vytrácí. Celá zahrada je také poseta stopami zajíců, kteří zde prolezli dírou v plotě a hledají měkkou rostlinnou potravu. Začíná pomalu sněžit a domeček pro ježka zapadaný listím pokrývají další sněhové vločky. Pod sněhem je taky "živo", jen nevidíme myšice a další tvory, kteří upadají do zimního spánku a čekají na jaro. Na zimní zahradě však můžeme spatřit spoustu zajímavých druhů zvířat, o kterých bychom nevěděli, pokud zůstaneme doma nebo neotevřeme knihu o přírodě, která nám mnohé napoví. A tak je nakonec třeba říci, že ?

"Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové, nádherné vydání."

Hans Christian Andersen

TEXT a FOTO: Michal Šulgan, pouhý pozorovatel přírody 😊


SOUTĚŽNÍ OTÁZKA PRO VŠECHNY DĚTI OD 7 DO 15 LET ZNÍ :

KOMU PATŘÍ STOPY NA FOTOGRAFII POD TITULKEM ?

SVÉ ODPOVĚDI PIŠTE NA E-MAIL: 

synlovcemedvedu2@centrum.cz do 31.1.2020

ČSOP RADHOŠŤ VYLOSUJE ZE SPRÁVNÝCH ODPOVĚDÍ 3 VÝHERCE, KTEŘÍ OBDRŽÍ HODNOTNÉ CENY ! VÝHERCE TÉTO ZIMNÍ SOUTĚŽE UVEŘEJNÍME NA TOMTO WEBU 1.2.2020

TĚŠÍME SE NA VÁS A VAŠE ODPOVĚDI....