AKTUALITY
Co se u nás děje...

Čolek velký (Triturus cristatus) je jediným kriticky ohroženým živočichem z 10 druhů obojživelníků, kteří se nacházejí v Rožnově, nebo v jeho blízkém okolí. Protože se výskyt tohoto druhu opírá pouze o náhodné a občasné zjištění, snažili jsme se podrobněji zmapovat jeho populaci.

V současné době se aktivně věnujeme monitoringu obojživelníků na různých chráněných lokalitách v CHKO Beskydy. Monitoring spočívá v pozorování raného období vývoje obojživelníků s hledáním snůšek, přímého pozorování a ochrany. O průběhu těchto aktivit Vás budeme průběžně informovat.

Na horských potocích v okolí Rožnova i na řece Bečvě můžeme spatřit v této době jednoho z ptačích druhů, který na sebe upozorní typickým rychlým akrobatickým letem nízko nad vodní hladinou a pískotem připomínajícím tóny flétny nebo cvrlikání. Říká se mu skorec vodní (cinclus cinclus).

Po mírné zimě se teploty v Beskydech vyšplhaly na 10 °C a příroda se pomalu začala probouzet. Za několik dní se z mokrého listí vyklubali první poslové jara - sněženky a bledule.

Každý z nás tráví svůj volný čas nějakým způsobem. Senioři si pod ním představí svůj šálek kávy, dospělí jdou na divadelní představení, mladiství si zase užijí tyto chvíle na diskotéce nebo při hře na počítači. Pokládám si otázku, jestli si ještě v dnešní době uvědomujeme naše přirozené touhy a vnitřní skutečnost, že jsme nepochybně součástí...

Příroda Beskyd se mění podle ročních období, mění se podle počasí a mění se ve dne i v noci. Každý z mnoha druhů živočichů vyhledává pro svůj odpočinek nebo aktivitu jiný čas. Vydejme se spolu za zvuky noční přírody, která nám poodhalí tajemství, kdo se za nimi ukrývá.