AKTUALITY

  Co se u nás děje...

" Gdo sa býl jednúc na Valachoch podívať, nemože nigdá zapomenut na túto krajinu, kerú matička příroda dovédla tak šikovno vyokrášliť a vracá sa tam velice rád znova. Šak je aj na co sa podívať..."

Milí příznivci krmítek,sezóna plných krmítek se pomalu blíží a spolu s ptáky na vás máme velkou prosbu. Přikrmujte zodpovědně! Z hlediska člověka je plné krmítko úžasná věc - ptáky nám přiláká na dosah, můžeme je krásně pozorovat, máme skvělý pocit, že ptákům pomáháme. Je to ale tak? Mají z přikrmování užitek všechny druhy?

Podzimní rána jsou v Rožnově pod Radhoštěm kouzelná. Jdu jen tak na procházku pro snídani a čerstvý tisk. Cestou mě už v ulici doprovází skorec vodní, předvádí své rychlé letecké umění a neváhá se ponořit do ledové vody, aby měl po ránu taky něco k snědku.

Žijeme ve světě neustálých a čím dál výraznějších změn. Jak se s těmito změnami vyrovnávají ptáci? Právě na to se pokusíme najít odpověď během Ornitologické konference ČSO Ptáci a svět v pohybu. Srdečně zveme všechny zájemce o ptáky do Mikulova!

V podvečer na prvního máje v mé sluncem zalité zahradě vykvetla trnka obecná (Prunus spinosa L.). Na první pohled tento trnitý, velmi nenáročný i odolný keř poznáme podle nepravidelného větvení výhonů a také jistého "obrazu" divokosti. Patří totiž mezi náš původní druh, který se často vysazoval v remízkách mezi poli a také i jako větrolamy. Jelikož...

Ledňáčka říčního máme už 25 let ve znaku našeho oddílu a proto vyhlašuji soutěž na výrobu (z papíru, z textilu,ze dřeva..) nebo nakreslení, namalování ledňáčka říčního. Děti mohou zpracovat i celý list o něm, včetně fotografií.

Film Slyšet sýčka z roku 2020 v režii Jana Hoška, kamerou Jiřího Petra a Mariána Poláka líčí drastický osud sýčka, naší nejohroženější sovy, skrze pohledy do jeho života, snahy o jeho záchranu ze strany ochranářů z řad ČSO a příběhy lidí, kteří žijí se sýčky v těsném sepětí.