Čápi se vracejí. Zapojte se do sledování hnízd !

12.03.2021

Dle známé pranostiky právě dnes, na svatého Řehoře, čápi letí přes moře. Skutečnost je ale trošku jiná - první čápi již přilétli! 

Jak ukazuje mapa hnízd čápů bílých, je obsazeno. Kdy obsadí zbývající hnízda? Kolik párů přiletí a kolik vyvedou mláďat? Odpovědi na tyto otázky zjišťuje Česká společnost ornitologická s pomocí veřejnosti.

"V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Loni se zapojilo neuvěřitelných 699 spolupracovníků," uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, koordinátor programu Čapí hnízda. Zvýšený zájem spojuje s omezením cestování v loňském roce. "Více lidí zůstávalo v Česku a své výlety oživovali pozorováním čápů," domnívá se Dobruská.

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. Momentálně je sice možné sledovat pouze hnízda v nejbližším okolí, ale i taková pozorování mají velký smysl. Obzvláště nyní, kdy se dobrovolníci, kteří obvykle mapují větší počet hnízd, k mnoha hnízdům nedostanou.

MAPA AKTUÁLNÍCH HNÍZD ČÁPŮ

Zdroj: ČSO, FOTO: Michal Šulgan, předseda ČSOP RADHOŠŤ