City Nature Challenge 2019

26.04.2019

Od pátku 26.4. do pondělí 29.4.2019 totiž probíhá soutěž mezi 162 městy celého světa o co největší počet pozorovaných druhů.

AOPK ČR podpořila akci City Nature Challenge 2019 [1] Praha, kterou v ČR zorganizovalo Národní muzeum. Jedná se o druhý ročník, kdy v období od pátku 26. do pondělí 29. dubna 2019 budou proti sobě soutěžit města z celého světa o největší počet pozorování druhů na svém území. V České republice proběhne soutěž na území Prahy.

Zapojit se do soutěže je možné zasláním dat o svých pozorováních. Standardně pomocí aplikace iNaturalist, ovšem do soutěže budou zahrnuta i data zaznamenaná aplikací BioLog.Počítají se všechna data z území Prahy sebraná od posledního dubnového pátku do pondělí.

Pokud poznáte aspoň jeden druh a budete v uvedeném období v Praze, připojte se a zapisujte s BioLogem. Pomůžeme tak ukázat světu bohatost pražské přírody a také záběr BioLoga. Každé pozorování se počítá, každý druh je zajímavý. Zápisem pozorování třeba veverky přispějete k poznání o jejím rozšíření (https://veverka.nature.cz) a pomůžete tak zaplnit bílá místa biodiverzity (https://bilamista.nature.cz).

Tedy, pokud ještě nemáte, nainstalujte si BioLoga, zaregistrujte se jako uživatel a vydejte se ven objevovat přírodní krásy Prahy.

Poznámka:

[1] Samotný projekt vznikl v roce 2016 v USA a zorganizovali ho Natural History Museum v Los Angeles a California academy of Science v San Franciscu. První ročník byl tak logicky soubojem pouze mezi těmito dvěma městy. V rámci osmidenního konání bylo zaznamenáno přes 20 tisíc pozorování a díky zpětné vazbě více než tisíci účastníků se informace o této výzvě rychle rozšířila do dalších měst USA. Praha se poprvé zapojila do projektu City Nature Challenge v loňském roce, kdy se výzvy zúčastnilo na 68 měst z celého světa od Tokya přes Londýn až po Buenos Aires. Zúčastnilo se přes 17 tisíc lidí a bylo zaznamenáno více než 441 tisíc pozorování. Praha obsadila v tomto ročníku 38. místo s více než 1 600 pozorováními a nechala za sebou taková města jako například Řím nebo Rio de Janeiro. V letošním roce oslovilo Národní muzeum další instituce a možnost podílet se na tomto projektu zaujala i Zoo Praha, Magistrát hl. města Prahy nebo National Geographic Česko. AOPK ČR tuto akci podpořila již v loňském roce.