City Nature Challenge 2021: Mezinárodní klání měst o nejvyšší počet pozorovaných druhů opět startuje

01.05.2021

Od pátku 30.4. do pondělí 3. 5. můžeme světu ukázat, jak bohatá a jedinečná je městská příroda v Praze, Brně a Uherském Hradišti.

Uherské Hradiště se letos akce City Nature Challenge 2021 účastní vůbec poprvé. Ambice města vystihuje motto "Objev přírodu v srdci Slovácka".

Objevování přírody ve městech je také cílem celé akce. Má přitáhnout lidi k pozorování přírody i tam, kde by se na první pohled zdálo, že příroda není. A pořádání soutěže je ideální způsob, jak lidi pro věc nadchnout. Letos se do čtyřdenního klání přihlásilo více jak 430 měst a regionů z různých koutů světa.

Obyvatelé zapojených měst v České republice si tak mohou koronavirová omezení trochu zpestřit. Stačí si k tomu stáhnout aplikaci iNaturalist a v uvedeném termínu posílat záznamy pozorovaných druhů zvířat nebo rostlin. Počítají se všechna zaslaná data z území Prahy, Brna a Uherského Hradiště. Výsledky soutěže, tedy kolik jednotlivá města poslala záznamů pozorování, budou zveřejněny o týden později na webových stránkách pořadatele.

AOPK ČR je partnerem akce od roku 2018, kdy se Česká republika zapojila poprvé. V Praze se organizace ujalo Národní muzeum, v Brně má soutěž na starosti Hvězdárna a planetárium Brno a v Uherském Hradišti zlínská Univerzita Tomáše Bati.

Objevovat přírodu můžete samozřejmě kdekoliv a kdykoliv, nejen během soutěže. Vydejte se třeba na některý z našich doporučených výletů (jejich nabídku najdete na adrese www.snamidoprirody.cz a zkuste zjistit, jaká zvířata a rostliny tam mají domov. A když si stáhnete aplikaci BioLog, můžete nám o nich dát vědět. Získaná data totiž doplní nálezovou databázi všech druhů, kterou spravujeme.

Například zápisem pozorování veverky přispějete k poznání o jejím rozšíření (https://veverka.nature.cz) a pomůžete tak zaplnit bílá místa biodiverzity (https://bilamista.nature.cz). Každé pozorování se počítá, každý druh je zajímavý.

Při svých výpravách do přírody ale buďte ohleduplní a dodržujte pravidla chování v přírodě. Ne všude v chráněných územích je totiž dovoleno chodit mimo vyznačené cesty. Jinde zase mohou hnízdit vzácné druhy ptáků a velké množství lidí je může rušit.

Zdroj: AOPK ČR