Na stopě travičům

28.08.2020

Zastavme traviče! Otrávená návnada s jedem karbofuranem - zakázaná, velmi krutá, ale bohužel stále rozšířená. 

Smrtelně nebezpečná pro dravce, psa i člověka. Letos už jí podlehlo 33 dravců včetně těch nejvzácnějších - orlů a luňáků. ČSO bojuje s traviči pomocí "psí jednotky" složené z psovodky a speciálně cvičených psů, kteří vyhledávají uhynulá zvířata a otrávené návnady. Případy pak předáváme policii. Po nečekaném úhynu zkušeného Chesapeak Bay retrívra Sama potřebujeme obnovit akceschopnost psí jednotky - koupit, vybavit a vycvičit další štěně a také pořídit fotopasti a vysílačky, které pomohou se sledováním hnízd i jednotlivých ptáků a po dohodě s Policií ČR i s odhalováním pachatelů trávení.

Ani období celostátní karantény nezastavilo traviče zvířat!


Používají především prudký jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané, dříve se používal jako pesticid. Pár kapek tohoto jedu dokáže zabít vše živé, nejen lišku nebo dravce, ale také psa i člověka.
Dlouhodobě dobře spolupracujeme s Policií ČR, která bere situaci čím dál vážněji a zodpovědněji. V roce 2018 pomohli naši psi Sam a Viky (na fotce zcela nahoře) najít a předat policii 15 zdokumentovaných případů trávení, loni už 24 a letos jen k 26.6. už 17 ! Dohromady bylo letos prokazatelně otráveno už 45 zvířat včetně 12 luňáků červených, 4 orlů mořských nebo 3 psů... 

PODPOŘÍTE PSÍ JEDNOTKU ČESKÉ SPOLEČNOSTI ORNITOLOGICKÉ?
Pokud dáme dohromady:

  • 45 000 Kč - koupíme nejen roztomilé, ale hlavně nadané a pracovité štěně Chesapeake Bay retrívra.
  • 75 000 Kč - štěněti pořídíme i veterinární péči a žrádlo do bříška na jeho první rok.
  • 120 000 Kč - nakrmenému a ošetřenému štěněti pořídíme pomocníky hlídače - 6 terénních fotopastí, každá za 7500 Kč.
  • 220 000 Kč kromě štěněte a fotopastí pořídíme i 4 satelitní vysílačky, které umístíme na zachráněné ptáky nebo mláďata vzácných orlů, a budeme po dva roky sledovat jejich další osud a v případě akutní potřeby je snáze dohledáme a pomůžeme jim. Jedna vysílačka s příslušenstvím a její provoz na dva roky stojí 25 000 Kč.
  • 250 000 Kč k tomu všemu natočíme i 3 úderné a poučné videospoty proti trávení a protočíme je na sociálních sítích a vůbec všude, kde to půjde.

Shromáždíme ještě více? Pak pořídíme další vysílačky, další fotopasti, necháme zanalyzovat ještě více vzorků z nalezených zvířat a projezdíme více benzínu při ostrém nebo preventivním pátrání po otrávených návnadách.
SRDEČNĚ DĚKUJEME! PŘI SPOLEČNÉM ÚSILÍ SNAD UŽ KONEČNĚ TY TRAVIČE ZASTAVÍME NEBO ODRADÍME!
(Psovodka, pes Viky, terénní auto a jeho provoz, většina analýz otrávených ptáků, semináře pro Policii ČR, to vše je pokryto z projektu Life plus PannonEagle. Na dalšího psa a další zmíněné aktivity už v projektu finance nezbývají. Složíme se na ně my všichni?). 

Text a foto: ČSO