Neodnášejte ptáčata !

13.05.2021


Milí přátelé ptáků, nad hlavou nám létají vlaštovky i rorýsi, nebe je plné ptačího zpěvu. Je to opravdová krása a určitě neváhejte a vyrazte do přírody si to užít plnými doušky. 

Hnízdní sezona za chvíli vypukne v plné parádě a všude bude plno nejen ptačích mláďat. Víte ale co dělat, když nějaké mládě v přírodě potkáte?Ptáčata vypadají bezbranně, roztomile a hlavně opuštěně. Neumí ještě pořádně létat a přímo vybízí k záchraně. Pokud ale není mládě v nebezpečí, či není zraněné, vaši pomoc pravděpodobně nepotřebuje. Zdravé ptačí mládě je vždy lepší nechat na místě a rychle vyklidit pole. Jeho rodiče se vás třeba bojí a proto nejsou v okolí vidět. Mládě ale krmí a starají se o ně. Problém může nastat, pokud je ptáče zraněné. V tom případě doporučujeme kontaktovat záchrannou stanici, kde vám poradí, jak se zachovat. Kontakt na tu svou nejbližší najdete na webu Zvíře v nouzi

Pokud najdete ptáka, který je očividně zraněný či vypadá, že potřebuje pomoc (nedokáže vzlétnout, je otřesený například po nárazu do skla), obraťte se na záchrannou stanici. Děkujeme vám!

Přejeme vám hodně ptačího zpěvu a málo ptáků v nouzi při procházkách přírodou!
A pokud budete mít dlouhou chvíli, přečtěte si třeba Ptačí svět. Je ke stažení na webu a členové ČSO jej dostávají čtyřikrát ročně v tištěné podobě do svých schránek. Sledujte také náš facebook či instagram.


Krásné slunečné dny.


Dita Hořáková, ČSO


FOTO: Michal Šulgan, ČSOP RADHOŠŤ, ČESON, ČSO