Neviditelný lišaj

25.09.2019

Když jsem v září v deštivém ránu zamířil do kostela, zastavil jsem se u chrámových dveří a můj pohled náhodně spočinul na tmavším místě na fasádě. Říkal jsem si, co to může být. Je to jen špinavá zeď nebo něco jiného? Teprve, když jsem se podíval o dost blíže, rozpoznal jsem v tmavě černo-šedé skvrně nočního motýla - lišaje.

Lišaj svlačcový (Agrius convolvuli) patří mezi noční motýly a je typický svým maskovacím zbarvením, díky kterému dokáže v podstatě "splynout" s okolním prostředním a tam odpočívá, než nastane večer. Má na křídlech jemné čárkování a šedavo-zelenkavé vlnky, které ho dokáží udělat neviditelným. Během večera a noci pak létá za bzučivého zvuku a využívá svůj jedinečný dlouhý sosák, který měří až 10 cm a umožňuje mu tak sát nektar z hlubokých i trubkovitých květů. Je to druhý největší noční motýl v ČR, měří na délku až 6 cm a je u nás běžný. Zajímavostí však je, že u nás najdeme i migrující jedince až z jižní Evropy. Housenky mají za svou živnou rostlinu svlačec rolní a tak se s nimi můžeme potkat i v přírodě Rožnova.

Při procházkách naším městem se můžete každý den na chvíli jen tak zastavit. Povšimněte si krás rožnovské přírody, která je nezapomenutelná, a proto se k nám lidé rádi vracejí. Jsou to maličkosti, které nám mohou zkrášlit všední dny. Neměli bychom je odmítat, ale přijímat s otevřených srdcem.

Michal Šulgan

pedagog volného času a předseda ZO ČSOP Radhošť

FOTO: Michal Šulgan