Orchideje Rožnova

10.06.2019

Na rozkvetlých květnatých loukách v Rožnově a okolí můžeme v této době najít nejvzácnější rostliny naší přírody - orchideje. Z koberců kopretin, zvonků a kohoutků našim očím neuniknou výrazné fialové květy Vstavačů mužských (Orchis mascula) a Prstnatců májových (Dactylorhiza majalis). 

Díky špatnému hospodaření v krajině (nadměrným používáním hnojiv apod.) počet orchidejí výrazně poklesl a dnes jsou tyto beskydské poklady na seznamu ohrožených druhů. Překvapivě je ale dnes můžeme najít i v centru města, kde lidé dodržují tradiční způsob údržby na svých zahradách. A právě v takových zahradách roste sytě zelená orchidej Bradáček vejčitý (Listera ovata), kterého ve vysoké trávě kvůli jeho zbarvení těžko hledáme. A tak se pro člověka stává jakousi skrytou a tajemnou orchidejí. Již v dávných dobách naše babičky a prababičky orchideje dávno znali a říkali jim zjednodušeně "Kukačky" a protože jich bylo všude dost, nepotřebovali jim tolik věnovat pozornost. 

Dnes bychom se ale měli o tyto všechny orchideje zajímat, protože z naší nevědomosti a nezájmu se začínají z přírody vytrácet. V Rožnově pod Radhoštěm roste 11 druhů orchidejí a každý rok provádí členové ČSOP Radhošť jejich pravidelné mapování. Tyto podklady pak slouží např. pro tvorbu seminárních prací na středních školách. Vydali jsme také letáček "Orchideje Rožnova", kde se můžete dozvědět více o jejich životě, jaké prostředí jim prospívá a co jim naopak škodí.

Krásná a jedinečná je příroda Rožnova pod Radhoštěm. Máme povinnost ji zachovat i pro budoucí generace.

Text i foto: Michal Šulgan, předseda ČSOP Radhošť