Poslanec se ptal na otrávenou Bečvu. Nechte si změřit IQ, odvětil mu Babiš

12.11.2020

Premiér Andrej Babiš čelil při interpelacích otázce na otravu řeky Bečvy kyanidem. 

"Havárii vyšetřuje Policie ČR. Čeká se na výsledek soudní expertízy," odvětil na otázku, kterou si připravil poslanec za ODS Stanislav Blaha. "Váš ministr Brabec zvolil strategii mlčení," vyčetl premiérovi poslanec Blaha i chování ministra životního prostředí Richarda Brabce. Nechte si změřit IQ, reagoval Babiš na dotaz o Bečvě.

"Máte informace, které lidem jen nechcete říct?" zajímalo Blahu.

"Pan poslanec zůstal věrný své pověsti a programu Antibabiš, nic jiného neumí," začal svou odpověď premiér. Je to podle něj jedna z dalších - podle premiéra vylhaných - akcí s cílem poukázat na něj a na holding Agrofert, který je vlastníkem chemičky Deza. Babiš poukázal na snahu opozice obvinit z otrávení Bečvy právě Dezu.

"Proč trvá vyšetřování už 53 dní? Na základě jakých důkazů došlo k vyloučení Dezy? To, že z Deza kyanidy unikají pravidelně, vím, protože má povinnost je hlásit do integrovaného registru znečištění," řekl Blaha.

"Nechte si změřit IQ, protože ty vaše otázky jsou bez komentáře," opáčil mu Babiš.

Viník havárie stále není znám, současně Česká inspekce životního prostředí uvalila na případ informační embargo. Není ale jasné, na čí popud. Znalecký posudek, odkud v září unikl jedovatý kyanid do Bečvy, má být podle ministra vnitra Jana Hamáčka hotov do 20. prosince.

Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, kyanid poškodil celý vodní biotop na 40 kilometrech toku. Do kafilérie museli rybáři odvézt přes 40 tun ryb.

FOTO: TN.CZ, TV NOVA