Přikrmujeme ptáky

18.11.2022

Milí příznivci krmítek,sezóna plných krmítek se pomalu blíží a spolu s ptáky na vás máme velkou prosbu. Přikrmujte zodpovědně! Z hlediska člověka je plné krmítko úžasná věc - ptáky nám přiláká na dosah, můžeme je krásně pozorovat, máme skvělý pocit, že ptákům pomáháme. Je to ale tak? Mají z přikrmování užitek všechny druhy? 

Určitě nechceme, abyste s přikrmováním přestali. I nás to baví! Pojďme ale přikrmovat zodpovědně, abychom ptákům pomáhali a neubližovali jim.

Krmítka plní rok od roku stále více lidí. Mějte prosím na paměti, že nesprávnou skladbou potravy můžete nadělat více škody než užitku. Pestrá směs semen, nasekané ořechy, čerstvé i sušené ovoce mohou na krmítko lákat mnoho ptačích druhů.

Nikdy do krmítka nedávejte kuchyňské zbytky, připálené či solené potraviny. Velmi zajímavý výběr skutečně kvalitního krmení naleznete na e-shopu Zelené domácnosti.

Nezapomínejte i na druhy, které krmítka nenavštěvují, část potravy nasypte i pod krmítko. Kosy a drozdy potěší i jablka a jeřabiny, šplhavce a sýkory tuková směs. Čím pestřejší potravu nabídnete, tím pohostíte větší množství druhů. Krmítko umístěte na klidné a přehledné místo.

Velmi důležítá je i hygiena na krmítku. Krmítka jsou místa, kde se ptáci shlukují a snáze se tak mezi nimi šíří nemoce. Důležitou roli hraje prevence - správným výběrem krmítka a pravidelným čištěním můžete chorobám předcházet. Nejideálnější jsou z tohoto pohledu tubusová krmítka se zásobníkem, kde se ptáci příliš nepotkávají. Taková je i novinka od české společnosti Plastia- krmítko Berry. Samonásypné závěsné krmítko vzniklo ze spolupráce studia Mnohostěn, společnosti Plastia a České společnosti ornitologické. Díky zásobníku o objemu 4,1 l jej ocení především ti, kteří nemohou pravidelně kontrolovat zásobu semínek, zejména pak chataři a chalupáři.

Na eshopu plastia.eu se můžete vybavit na sčítání speciální slevou. Zadejte kód SCITANI2023 a ušetříte 20 %. Sleva platí do 10. 1. 2023 na celý sortiment, není ji možné kombinovat s jinými akčními nabídkami.

Nezapomeňte vaše krmítka bedlivě pozorovat. Nezbývá v něm večer mnoho potravy? Neprší do něj? Lepší je nechat krmítko někdy prázdné, než abychom ptáky překrmovali. Pokud máte krmítko u okna či jiných skleněných ploch, nezapomeňte tyto plochy pro ptáky zviditelnit! Ptákům nezapomeňte nabídnout i vodu.

Krmítko se vám bude hodit při dalším ročníku sčítání ptáků (nejen) na krmítkách Ptačí hodinka, které proběhne 6.-8. ledna 2023. Veškeré informace o programu najdete na webu Ptačí hodinky. Nezapomeňte pozvat ke sčítání i kamarády a známé. Každý pták (i člověk) se totiž počítá!

Užívejte pošmourný listopad s ptáky za okny...třeba u zbrusu nového krmítka Berry.

A pokud budete mít dlouhou chvíli, přečtěte si třeba Ptačí svět. Sledujte také náš facebook či instagram.

Krásné dny.

Dita Hořáková

PS: Za podporu programu Ptačí hodinka děkujeme partnerům: Plastia, Zelená domácnost, PROBIO a časopisům Naše krásná zahrada a Venkov a styl.

Chcete ještě více pomáhat ptákům?
Staňte se členem ČSO a čerpejte četné výhody.