Ptáci a svět v pohybu – ornitologická konference ČSO 2022

01.06.2022

Žijeme ve světě neustálých a čím dál výraznějších změn. Jak se s těmito změnami vyrovnávají ptáci? Právě na to se pokusíme najít odpověď během Ornitologické konference ČSO Ptáci a svět v pohybu. Srdečně zveme všechny zájemce o ptáky do Mikulova! 

   ORGANIZAČNÍ INFORMACE

Po 6 letech se opět v Mikulově setkají amatérští i profesionální ornitologové, pracovníci státní správy i akademické obce, příznivci ornitologie a milovníci ptáků z řad široké veřejnosti. Ornitologická konference ČSO Ptáci a svět v pohybu se koná ve dnech 23. - 25. září 2022 na mikulovském zámku u příležitosti již 96. výročí založení ČSO. Již ve čtvrtek 22.9. proběhnou zajímavé předkonferenční akce. Součástí konference bude i páteční společenský večer, sobotní členská schůze ČSO a nedělní terénní exkurze do ornitologicky zajímavých lokalit. Podrobnosti naleznete níže v programu.

Termín na přihlášení příspěvků (a současně možnost uplatnit zlevněný včasný poplatek a garanci zajištění ubytování) je 10. 6. 2022.

Pro jistotu upozorńujeme, že se bohužel termín konference kryje s termínem obecních a částečně i senátních voleb. Prezident Zeman tyto volby vyhlásil 6. 4. 2022, tedy v době, kdy již dávno byly přípravy na konferenci v plném proudu (včetně rok zamluveného termínu) a hýbat nyní s termínem konference z kapacitních důvodů mikulovského zámku již není možné.

Konferenční poplatky

 • Včasný členský poplatek: 800 Kč - do 10. 6. 2022
 • Pozdní členský poplatek: 1 000 Kč
 • Včasný nečlenský poplatek: 1 100 Kč - do 10. 6. 2022
 • Pozdní nečlenský poplatek: 1 300 Kč
 • Dobrovolný podporující poplatek: 1 600 Kč

Členské poplatky mohou uplatnit členové ČSO s uhrazeným členským příspěvkem na letošní rok. Při odeslání přihlášky po 10. červnu 2022 již TIC Mikulov nemůže garantovat zajištění ubytování. Po 10. červnu 2022 rovněž nebude možné přihlásit příspěvek.

Ubytování

Ubytování během konference je zajišťováno Turistickým informačním centrem Mikulov (TIC Mikulov). Ubytování si objednáváte v přihlášce na konferenci. Nabídka je v současné době bohužel omezenější vzhledem k pomoci s ubytováváním uprchlíků z Ukrajiny. TIC Mikulov nicméně garantuje všem přihlášeným do 10.6. zajištění ubytování. Pokud ubytování v Mikulově již nebude k dispozici, TIC Mikulov nabídne ubytování v blízkém okolí. Děkujeme za pochopení.

Možnosti ubytování:

Hotel

 • Jednolůžkový pokoj: 1200 Kč / osoba / noc
 • Dvoulůžkový pokoj: 650 - 1400 Kč / osoba / noc
 • Třílůžkový pokoj: 920 - 1050 Kč / osoba / noc
 • Čtyřlůžkový pokoj: 500 - 875 Kč / osoba / noc

Penzion

 • Jednolůžkový pokoj: 800 Kč / osoba / noc
 • Dvoulůžkový pokoj: 410 - 890 Kč / osoba / noc
 • Třílůžkový pokoj: 500 - 890 Kč / osoba / noc
 • Čtyřlůžkový pokoj: 325 - 640 Kč / osoba / noc

Ubytování ve vlastních stanech

 • 100 Kč / osoba / noc, plus 100 - 150 Kč za stan dle velikosti + poplatek za sprchu)

Ubytovna

 • 350 Kč / osoba / noc - nelze garantovat vzhledem k momentálnímu ubytování uprchlíků z Ukrajiny, pokud nebude k dispozici, nabídne TIC Mikulov jiné ubytování

Ceny za ubytování platí při plné obsazenosti pokoje.

Ceny za ubytování jsou přibližné a bez snídaně. Snídani je možno doobjednat.

Stravování

Na konferenci je zajištěno 4x občerstvení během kávových přestávek. V přihlášce je možné označit požadavek na bezlepkovou a /nebo vegetariánskou stravu (platí i pro společenský večer). Obědy si budou účastníci zajišťovat po vlastní ose.

Parkování

Parkovat je možné na vyznačených placených zónách v centru Mikulova v blízkosti zámku. Kapacita je zde omezená. Další možností je využít parkování v okrajových částech Mikulova.

PROGRAM

Předkonferenční akce

Čtvrtek 22.9., zámek, Sala Terrena - Setkání skupiny pro ochranu a výzkum dravců a sov, hosté vítáni, účast možná i bez registrace na konferenci. Pozvánka a podrobnosti ZDE.

Čtvrtek 22.9. , hřiště FC Pálava 15.00 - 18.00 - sportovní odpoledne - podrobnosti níže.

Pátek 23. 9., 7.30 , náměstí - vycházka za městskými ptáky pořádaná účastníky Ornitologické akademie ČSO - podrobnosti níže.

Ornitologická konference ČSO Ptáci a svět v pohybu

Pátek 23. 9., zámek - první jednací den konference

Pátek 23. 9. - společenský večer

Sobota 24. 9. , zámek - druhý jednací den konference, součástí bude i členská schůze ČSO

Neděle 25. 9. - exkurze na ornitologicky zajímavé lokality (např. Lednické rybníky, Pálava ap. )

V rámci hlavního tématu Ptáci a svět v pohybu se budeme věnovat například migrační ekologii, změnám v početnosti, rozšíření a chování ptáků, adaptaci ptactva na měnící se podmínky životního prostředí, novým nástrojům a technologiím v ornitologii, birdwatchingu jako volnočasovému fenoménu ad.

Konference představí přednášky domácích i zahraničních hostů včetně špiček evropské ornitologie.

Studenti se mohou v přihlášce zaregistrovat do soutěže Zlatý černohlávek o nejlepší studentský příspěvek.

Z programu se můžete těšit např. na plenární přednášky o ochraně ptáků zemědělské krajiny (Martin Šálek) a o výzkumu migrační ekologie ptáků (Petr Procházka a Vojtěch Brlík). Kompletní program uveřejníme v létě po uzavření přihlášek příspěvků.

Chybět nebude ani tradiční prodej předmětů s ornitologickou tematikou.

Společenský večer

Společenský večer proběhne v pátek 23. 9. 2022. V případě příznivého počasí plánujeme uspořádat zahradní slavnost na východní terase zámku. Pokud bude předpověď počasí nepříznivá, společenský večer se uskuteční v restauraci v Mikulově či blízkém okolí. Konzumace během večera bude na vlastní náklady.

Sportovní předkonferenční odpoledne

Všechny účastníky a sportuchtivé nadšence, kteří mohou přijet již ve čtvrtek 22. 9., srdečně zveme na tradiční sportovní odpoledne na hřišti FC Pálava na jižním okraji Mikulova (mapa). Na hřišti budeme od 15 do 18 hod a podle zájmu si můžeme zahrát ultimate frisbee (perfektní bezkontaktní hra s létajícím talířem), brännball (lidštější a zábavnější forma softballu), fotbal, pétanque, kubb, badminton nebo cokoli dalšího nás napadne.

Cílem je si zdravě (s mírou) protáhnou naše těla a seznámit se s novými lidmi ještě před vypuknutím konference. Vítáme všechny věkové kategorie všech dovednostních úrovní. Zájemce prosíme o vyplnění následujícího nezávazného formuláře, abychom měli představu, kolik vás dorazí a jakých sportů byste se rádi zúčastnili.

Sportovní odpoledne pro vás připravují a těší se na viděnou účastníci Ornitologické akademie ČSO Kontakt: belfin@birdlife.cz

Ranní předkonferenční vycházka za ptáky

V pátek 23. 9. se zájemci o pozorování ptáků mohou v 7.30 setkat na hlavním náměstí v Mikulově. Společně se projdeme zástavbou a nakoukneme i do Panonského háje a Zámeckého parku. Vycházku ukončíme u zámku, kde bude probíhat registrace na konferenci. Pořádají účastníci Ornitologické akademie ČSO.

VĚDECKÝ VÝBOR KONFERENCE

Vědecký výbor konference pracuje pod vedením Vojtěcha Brlíka.

Členové vědeckého výboru: Peter Adamík, Martin Fejfar, Kryštof Horák, Alena Klvaňová, Jaroslav Koleček, Lucia Rubáčová, Martin Sládeček

PŘIHLÁŠKA K ÚČASTI

Registrační formulář přihlášky k účasti naleznete ZDE.

Přihlásit jako hlavní autor můžete jednu přednášku nebo jeden poster. Vítáni jsou samozřejmě i účastníci, kteří žádný příspěvek nepřihlásí. Vědecký výbor konference si vyhrazuje právo na výběr přednášek na konferenci a v případě velkého zájmu i na přesun přihlášených přednášek do sekce posterů. O změnách budou autoři informováni. Děkujeme za pochopení.

Upozorňujeme, že příspěvek včetně abstraktu je nutné přihlásit ihned při vyplňování přihlášky a to nejpozději do 10.6.. Do této doby máte také nárok na zvýhodněný včasný poplatek.

Po 10.6. se budete také moci přihlásit, ale již nepůjde přihlásit příspěvek a nebudete moci uplatnit zvýhodněný včasný poplatek. Pokud jste členem ČSO a budete chtít uplatnit členskou slevu na konferenční poplatek, je nutné se v přihlášce přihlásit pomocí účtu, který máte založený na birds.cz a kterým se přihlašujete do databáze AVIF nebo do členských profilů. Po přihlášení k Vašemu účtu se automaticky vyplní i Vaše osobní údaje. Pro uplatnění členské slevy, je nutné mít uhrazen členský příspěvek na letošní rok.

Pokud ještě nemáte osobní profil založen, jste členem, a budete chtít uplatnit členskou slevu na konferenční poplatek, registrujte se zde.

Nejste-li členem, přihlásíte se standardně vyplněním osobních údajů v přihlášce.

Zvažujete přihlášení prezentace? Můžete se mrknout na zábavné instruktážní video Jak (ne)prezentovat.

KONTAKTY

Organizace konference:

Česká společnost ornitologická, Na Bělidle 34, Praha 5, 150 00

IČ: 49629549, DIČ: CZ49629549

Irena Seibertová, 605 296 742

Lucie Hošková, 602 972 368

konference@birdlife.cz

Vědecký výbor konference a program:

Vojtěch Brlík, vojtech.brlik@gmail.com, 723 551 844

Těšíme se na vás!

ZDROJ: ČSO, FOTO: Michal Šulgan, ČSOP RADHOŠŤ