Rudé líce přírody

08.04.2019

Jdu si jen tak po živé zahradě, sednu si na starý pařez lísky, kterou jsem loni pořezal. Nadechnu se do plných plic a užívám prvních jarních doteků přírody. Při chladném vánku se zdá, že se ještě vše probouzí, ale opak je pravdou. 

Jdu se projít kolem starých bezů, které svými seschlými a starými větvemi pamatují roky minulé a všimnu si, že na pařezu, kde jsem seděl, se něco děje. Celý doslova "zrudl" záplavem brouků, které dobře znám a myslím si, že je znáte i Vy. Jejich jméno připomíná ruměnné líce, když máme z něčeho strach nebo se stydíme.

Z ploštice ruměnice pospolné (Pyrrhocoris apterus), ale nemusíme mít žádné obavy. Už podle jejího druhového názvu se ráda drží "pospolu" a doslova na jaře zaplaví slunné zídky, staré dřevo či nadzemní kořeny stromů v parcích či zahradách stovkami jedinců. Ruměnice není nijak velká. Měří okolo 1 cm a na horní straně těla má různě poskládané černé skvrny, které jsou u jednotlivých jejich společnic odlišné a vypadají jako maska. Mají jediný cíl - chránit se těmito výstražnými barvami před jinými nepřáteli, a to zejména ptáky, aby je upozornily, že nejsou jedlé. Samy ruměnice však holdují sladké potravě v podobě šťáv z různých plodů, zejména lípy.

Jen tak pro zajímavost je třeba říci, že ve světě existují stovky druhů ploštic z čeledi ruměnicovitých, ale však jen 2 druhy se vyskytují u nás v České republice.

Jarní procházkou lesem i rozkvetlou alejí narazíte určitě na další taková zajímavá setkání a otočíte tak další list přírody - knihy, kterou můžeme číst až do konce života.

Krásná a jedinečná je příroda Beskyd. Máme povinnost ji zachovat i pro budoucí generace.

Text a FOTO: Michal Šulgan, předseda ZO ČSOP Radhošť