Usmrcení člověka medvědem na Slovensku

17.06.2021

Dobrý den,


Zjišťoval jsem informace k prvnímu případu usmrcení člověka medvědem na Slovensku.


Konkrétně se to stalo u vesnice Liptovská Lúžná, a oblasti, která je mimo národní park, ale ve 2. zóně (ochranné pásmo) Národního parku Nízké Tatry. Volal jsem proto zoologovi NP Ing. Ondrušovi a ten byl velice ochoten mi sdělit několik informací. Dotyčný pán odešel z domova na procházku v neděli odpoledne, ale když se nevracel, tak se rodina obrátila na policii o pomoc při jeho hledání. V pondělí ráno kolem 7. hodiny ranní našli jeho tělo asi 9 metrů od svážnice v borůvčí. V mediích u nás i na Slovensku se psalo, že byla na místě objevená čerstvá stopa medvěda. Dle sdělení Ing. Ondruše nebyl na místo přizván člen tzv. zásahového týmu, který by vyhodnotil dle pobytových znaků, zda se jedná o medvěda, jak velkého a aby byl odebrán na analýzu případný genetický materiál (chlupy, trus). Zástupci ochrany přírody obcházeli místo až následně. To se už na místě tragédie zdržovalo mnoho lidí vyšetřujících událost i lidí se sdělovacích prostředků. Na místě samém žádné stopy medvěda ochránci přírody nenašli. Nenašli je ani v nejbližším a i vzdálenějším okolí od místa činu. V okolí asi do vzdálenosti cca 10 metrů byl roztroušeně trus medvěda, ale ten nebyl čerstvý.


Pan, který přišel o život, byl nemocný na srdce (měl už operovaný bypass), měl známky útoku medvěda (pokousaný) s hlubokými ránami. Pitva prý prokázala útok medvěda. Zatím se nikde neuvádí, jak se to mohlo stát, jestli první příčinou úmrtí člověka nebyla srdeční příhoda. To by mě obsahovat pitevní protokol.


Na Slovensku, kde je asi 1200 medvědů, jsou evidované ročně 3 útoky medvěda na člověka. Tyto útoky nebývají smrtelné, končí nejčastěji ošetřením nebo krátkou hospitalizací. Dle sdělení Ing. Ondruše se na území NP Nízké Tatry vyskytuje kolem 200 medvědů. Letos neměli žádný problém s medvědama. Loni byly pouze dva případy blízkého setkání s medvědem (myslivec, pohybující se mezi skalama, se dostal na 20 metrů k brlohu, a pak ještě jeden případ). V obou případech došlo ke kontaktu s medvědem v odlehlém přírodním prostředí a nedošlo při setkání s medvědem ke zranění.


Nemají to na Slovensku lehké, ale s novou vládou a novým ministrem ŽP se mění i postupy. V minulém období (vlády Fica nebo Pelegriního) by byl už jistě vydán příkaz k zastřelení medvěda, jakéhokoliv, jenom aby uklidnili veřejnost. 


Jsem zvědavý, jak se bude tato událost dál vyvíjet. Je to poučné i pro nás...

František Šulgan, ČSOP RADHOŠŤ

FOTO: Michal Šulgan, přední stopa medvěda s otiskem mého chodidla v NP Malá Fatra

STANOVISKO STÁTNÍ OCHRANY PŘÍRODY SR