Záchrana mláděte jiřičky obecné

09.07.2020

Ve středu 8.7. 2020 jsme do své péče o handicapované živočichy převzali mládě jiřičky obecné - ptáka roku 2020, která byla nalezena v Rožnově pod Radhoštěm. 

Byla dost vyčerpaná, ale křídla byla v pořádku, i tak však vykazovala známky šoku a vnitřního zranění. Polehávala a těžce dýchala, ale i tak vše vypadalo nadějně, když začala přijímat vodu. Informovali jsme také stanici pro záchranu živočichů v Bartošovicích, kteří byli připravení ji převzít do péče.

V noci ale uhynula. Pravděpodobně na již zmiňované nespecifikované vnitřní poranění. 

Někdy je těžké přijmout fakt, že se záchrana nepodaří. Vždy má však smysl nás informovat podobným způsobem o nálezu viditelně vyčerpaných či zraněných živočichů v Rožnově. 

Vždy je tu šance na přežití a návrat do divoké přírody. Je spousta případů, kdy se to podaří !

Co dělat, když najdete zraněného živočicha, najdete na našich webových stránkách. 

Jiřička obecná (Delichon urbicum) je velikosti menšího vrabce, o trochu menší než vlaštovka. Ocas je mělce vykrojený, chybí protažená krajní rýdovací pera, typická pro vlaštovku. 

Let je rychlý, ale ne tak přímočarý jako u vlaštovky, spíše třepotavý. Celý spodek těla od brady po ocas je bílý, vrch hlavy, krk a hřbet jsou černé, s modrým až fialovým leskem. Křídla a ocas mají barvu temně šedou, s matným zeleným leskem. Nápadný je především bílý kostřec a svrchní krovky ocasní, díky kterým jiřičku od místních příbuzných a rorýse na první pohled odlišíte. Samec je od samice k nerozeznání. 

FOTO+VIDEO: Michal Šulgan, předseda ZO ČSOP RADHOŠT