Zemřel Ludvík Kunc...náš dlouholetý přítel, malíř a milovník karpatské divočiny

09.07.2021

Malíř, zoolog, publicista a ochránce přírody Ludvík Kunc se narodil v r. 1934 v Olešné u Rakovníka. Zvířata začal detailně pozorovat a výtvarně ztvárňovat už v dětství. 

Zájem o výtvarné umění ho přivedl do Prahy na grafickou školu, později na VŠUP, kde vystudoval obor knižní ilustrace a užitá grafika. Odešel do Jeseníků a působil v Rýmařově jako učitel kreslení. Zde se i oženil. Od roku 1961 pak působil v ZOO Ostrava. V letech 1961-2004 pracoval jako výtvarník a odborný pracovník v ZOO Ostrava. 

Jeho umělecký rukopis vychází z dokonalé znalosti chování zvířat, která pozoroval v přírodě a sledoval v zajetí. Své výtvarné práce vystavoval na mnoha výstavách v Česku a na Slovensku.

Je autorem a zároveň ilustrátorem 7 knih:

Historky ze zoo, Život s karpatským rysem, Z vlčích a medvědích brlohů, Chci domů lva, Můj přítel rys, Opravník omylů ze světa zvířat, Na medvědích stezkách

"S naším kamarádem Ludvíkem jsme prožili krásné chvíle v životě, podnikli společně spoustu cest do Slovenské i České divočiny, zahájili nespočet výstav s tématikou ochrany velkých šelem. Asi nejvíce si na něho vzpomeneme v době, kdy jsme jako společný tým chytali medvěda "Míšu z Brodské", kde jsme 2 měsíce v divoké přírodě Beskyd spali v seníku, večer poslouchali jeho historky, krájeli nasbírané hřiby a on nepřetržitě při tom črtal své obrázky. V podstatě dokázal velké šelmy i další tvory karpatské divočiny zachytit jedinečným a nikdy nezapomenutelným způsobem - v pohybu, při plížení či lovu kořisti. Na mé stěně v obývacím pokoji jedna malba visí a je na něm zobrazený rys v divočině, kterou Ludvík tak neskonale miloval a kde se toulal se svým rysem Sixim...Když se na ní dívám tyto dny, vidím tam to, po čem Ludvík toužil v přírodě - po  SVOBODĚ, toulat se pralesy, spát po širým nebem, stopovat velké šelmy a večer výt na vlčí smečku, která mu odpovídala..." 

DĚKUJI TI, LUDVÍKU, ŽE JSME MĚLI TU ČEST, KRÁČET ČÁST NAŠEHO ŽIVOTA PO TVÉM BOKU A ŽE JSI NÁM POODHALIL TAJEMSTVÍ ŽIVOTA VELKÝCH ŠELEM, JAKO TO NIKDO PŘED TEBOU NEDOKÁZAL A ANI NEDOKÁŽE...

Michal Šulgan

předseda ČSOP RADHOŠŤ